Failes un rīmeri - endodontijas instrumenti

MANI aizsardzība pret viltošanu Manuālajam endodontijas failēm instrumenta veidu un izmēru var identificēt pēc silikona gredzena (stopera) krāsas un formas. Ir pieci ISO specifikācijām atbilstoši garumi un silikona uzliku (gredzenu) krāsas.
Gala diametru manuālajiem endodontijas instrumentiem var noteikt pēc roktura krāsas.

Standarta failēm koniskums ir 0.02, speciāliem instrumentiem tas ir lielāks. Koniskums 0.02 nozīmē, ka uz katru darba daļas garuma milimetru failes diametrs kļūst par 0.02mm lielāks. Piemēram, 2.5mm no gala 15 izmēra standarta koniskuma failes diametrs ir vienāds ar 20 izmēra failes gala diametru (0.15mm + 2.5mm*0.02 = 0.20mm). Darba daļas garums klasiskajiem 0.02 koniskuma endodontiskajiem zobārstniecības instrumentiem ir 16mm.

No 2011. gada un sērijas (X)11 (atsev. veidiem no 10) MANI failēm kā pretviltošanas aizsardzība tiek izmantots teksts krievu valodā, diemžēl, 2012. gadā arī viltotāju lapās var redzēt iepakojumus ar līdzīgu tekstu, jo teksta kopēšana tik daudz laika neprasa. Sērijas numuri, ES pārstāvji, utt. tiek bieži norāditi nepareizi - tas ļauj atšķirt viltojumus.
Gredzenu krāsas un formas:
GarumsKrāsaKrāsaRīmeri*K failes**H failes
18mmGaiši zila
21mmBalta
25mmDzeltena
28mmSarkana
31mmMelna
*Šo pašu stoperu izmanto arī D meklētājiem.
**Šo pašu stoperu izmanto arī RT; lokanajām failēm.

Rīmeri, R

rīmeri

Spirāles vērpuma leņķis ir mazs, līdz ar to rīmeris piemērots rotācijas kustībai, kurā tas uzrāda vislielāko griešanas efektivitāti. Rīmera simbols ir trīsstūris, bet īstā šķērsgriezuma forma līdz 40. izmēram ir kvadrāts, tikai sākot ar 45. izmēru tā ir trīsstūris. Rīmeriem var pielietot rotācijas kustību 90-180° pulksteņa rādītāja virzienā. Rīmeri vieglāk iziet kanālu un mazāk griež nekā failes;tiem ir mazāka piešķirtās formas atmiņa.

K failes, K

K failes

Šim instrumentam spirāles vērpuma leņķis ir lielāks, līdz ar to griešanas efektivitāte ir lielāka lineārā pildīšanā un alternējošā(turp-atpakaļ) kustībā nekā griešanas kustībā. K-failes simbols ir kvadrāts, bet īstā forma tikai līdz 40. izmēram ir kvadrāts, jo sākot ar 45. izmēru forma ir trīsstūris (līdzīgi rīmeriem). K failes ir vairāk paredzētas alternējošai kustībai, var rotēt 45-90°.

H-failes, H

H failes

Spirāles vērpuma leņķis ir vislielākais un malas leņķis ir 0, tātad griešanas efektivitāte ir ļoti liela, pielietojot grūšanas un vilkšanas kustības. Šo faili var salauzt, ja pielieto rotācijas kustību, jo tādā gadījumā tā dziļi iegriežas virsmā.

H-failes NiTi, HN

HN failes

H failes no NiTi sakausējuma.

Lokanās failes, FF

Lokanās failes

Līdzīgas K failēm, bet šiem instrumentiem visā izmēru diapazonā tām ir trīsstūrveida šķērsgriezums, nodrošinot īpašu lokanību.

RT failes, RT

RT failes

Pēc pielietojuma līdzīgas K failēm, bet visā izmēru diapazonā tām ir specifisks taisnstūra šķērsgriezums ar malu attiecību 1:3, kas nodrošina lielu darba leņķi, RT failēm tas ir 71° pret 45° K failēm, tas nodrošina agresīvu apstrādi un lokanību vienā endodontijas instrumentā.

D meklētāji, DF

D meklētāji

D meklētāji (D finders) ir speciāli instrumenti ar šķērsgriezumu D burta formā, domāti sakņu kanālu atrašanai un sākotnējai iziešanai.

Failes ar lielu koniskumu, FLF

FLF

Šie endodontijas instrumenti pēc formas līdzīgi K failēm, liels vērpuma leņķis, trīsstūrveida šķērsgriezums; galvenā atšķirība ir lielāks koniskums - 0.05 (salīdzināšanai, Protaper koniskums ir mainīgs no 0.05 līdz 0.09). Īsāka darba daļa, tā ir tikai 13mm gara.

NiTi failes ar lielu koniskumu, FLFN

FLFN FLFN

NiTi failes ar augstu koniskumu - 0.05. Var izmantot līdzīgi kā Protaper.

Citas manuālās failes

Sec-O K failes

Bez augstāk minētajām ir tāds veids kā Sec-O tipa K un H failes ar noapaļotu galiņu drošākam darbam, kā arī apikālie rīmeri ar darba daļu pašā instrumenta galā.

Manuālo endodontijas instrumentu izmēri un rokturu krāsas